Jak pečovat o chrup vašeho mazlíčka?

autor: | 21. 7. 2021 | Stomatologie, Kočky, Psi

Názor, že chrup domácích mazlíčků nevyžaduje žádnou zvýšenou péči, je v dnešní době zastaralý a překonaný. Každý majitel by měl svého čtyřnohého společníka pravidelně vodit na dentální hygienu a doma věnovat čas základům prevence. Jak se ale o zoubky svého mazlíka řádně starat? Co zvládnete doma a na co už je zapotřebí návštěva ordinace? Přesně to se dozvíte v dnešním článku!

Pravidelná péče o chrup vašeho mazlíka dokáže předejít celé řadě závažných onemocnění.

Správný postup péče o chrup domácího mazlíčka

Čištění zubů

Čištění zubů by mělo probíhat ideálně jednou za den. Pro výuku jsou vhodné zubní kartáčky na prst a pro následnou péči zubní kartáčky (případně sonické zubní kartáčky), které nepoškozují nebo nedráždí dásně a nejsou psímu nebo kočičímu pacientovi nepříjemné.

Preventivní prohlídka v ordinaci lékaře

Součástí zdravé dutiny ústní je i pravidelná preventivní prohlídka u veterináře. Ten by měl v rámci celé prohlídky zkontrolovat i chrup a v případě potřeby informovat o potřebě stomatologického vyšetření.

Návštěva veterinárního stomatologa

Veterinárního stomatologa byste se svým čtyřnohým kamarádem měli navštěvovat vždy půl roku po zákroku, minimálně však jednou ročně. Takto nastavená péče vede k účinné prevenci proti nežádoucím zdravotním komplikacím. Navíc si u veterinárního stomatologa můžete zkontrolovat správnou techniku čištění zubů.

Strava

Zdravý chrup úzce souvisí i se stravou, která je zvířeti podávána. Vyhněte se proto jakýmkoli sladkostem, které nejsou vyrobeny přímo pro čtyřnohé mazlíky. Konzumací lidských potravin výrazně zvyšujete riziko vzniku zubního plaku, a tím i zubního kamene.

Čemu je lepší se vyhnout?

  • Nadměrně tvrdým potravinám – kostem
  • Nošení kamenů v tlamě
  • Kousání do jeleních růžků
  • Nošení tenisových míčků, které způsobuje obroušení zubů

Kontakt zubní skloviny s výše uvedenými příklady může vést k narušení skloviny zubů a poměrně často i ke zlomenině zubů.

Tipy a rady, které zvládnete doma

Pasivní dentální hygiena zahrnuje pouze dentální doplňky stravy, které vám pomohou zvládnout základní péči. V žádném případě však nenahradí běžné čištění zubů!

Žvýkací pamlsky každý den

Žvýkací pamlsky fungují tak, že mechanicky odstraňují zubní plak. Nejvhodnější je použití pamlsků, které jsou schváleny VOHC. Některé pamlsky mohou navíc obsahovat různé bylinky pro osvěžení dechu nebo látky pro vyrovnání bakteriální hladiny v dutině ústní.

Doplněk v podobě kelpy

Kelpa (Ascofilum nodosum) je mořská řasa, která se v obchodech prodává v podobě jemného prášku. Ten má schopnost upravit chemické složení slin a tím pomoci k odbourání zubního plaku či mírně změkčovat zubní kamen. Mimo jiné také pomáhá odstraňovat zápach z tlamy, obsahuje vysoké množství antioxidantů, minerálních látek a vitaminů, díky čemuž pozitivně působí na celý zvířecí organismus.

Dezinfekční gely

Dezinfikují dutinu ústní, ale nezastoupí používání zubní pasty pro psy a kočky.

Enzymatické zubní pasty

Jsou lepší v tom, že jsou schopny odstranit zubní plak, redukují tvorbu zubního kamene a snižují zápach z dutiny ústní. Hrají nezastupitelnou roli v průběhu jejího čištění.

Ústní vody pro psy a kočky

Jsou další možností, která vašemu mazlíčkovi může zlepšit péči o dutinu ústní.

Ústní vody pro psy a kočky jsou určeny pro ústní hygienu a svěží dech. Jejich použití je velmi jednoduché – stačí přidat do misky s vodou a máte hotovo.

Dentální diety

Speciální dentální dieta je vhodná především pro domácí mazlíčky, kteří trpí na záněty dásní a další zubní problémy. Díky správně nastavené stravě můžete tyto potíže zmírnit a pomoci tak vašemu mazlíkovi, aby vedl co možná nejspokojenější život.

Jak často navštívit veterinární ordinaci?

Zkontrolovat chrup byste měli vždy jednou za půl roku od vykonaném zákroku. Takto nastavená preventivní kontrola dokáže včas podchytit vznikající problémy a předejít tak závažným onemocnění.

Právě z toho důvodu je pravidelná návštěva ordinace tolik důležitá! Vždy je třeba počítat s tím, že každý zvířecí pacient je individuální, má své specifické potřeby, a proto je třeba veškerou péči o zuby konzultovat s veterinárním stomatologem.