Nebezpečí číhající na mazlíčky o Vánocích?

autor: | 17. 12. 2021 | Kočky, Aktuality, Hlodavci, Psi

Vánoce jsou za dveřmi a snad většina z nás má již rozvěšené ozdoby či rozkvetlou vánoční hvězdu. Pokud máte doma navíc domácího mazlíčka, určitě se těšíte na to, až to s ním hezky oslavíte. Bohužel mnoho chovatelů vůbec netuší, že jsou to právě Vánoce, které s sebou přinášejí pro zvířata i celou řadu nebezpečí. Jaké? To si vysvětlíme v dnešním článku.

Vánoce patří k událostem, kde se klade hlavní důraz na rodinnou atmosféru, pohodu a klid. Není proto divu, že majitelé domácích zvířat chtějí tento svátek zpříjemnit i jim. V dobrém záměru se však dopouštějí celé řady chyb, které mohou být pro jejich milované život ohrožující.

Nebezpečí v podobě jídla

Ne nadarmo se říká, že by se zvířata neměla krmit lidským jídlem. Jejich trávicí trakt není pro mnoho potravin nastavený tak, aby jej mohl zpracovat, a výsledkem může být vcelku nebezpečná situace. V těch „lepších“ případech bude vašemu mazlíčkovi (například u mastných ryb), v těch horších může dojít až k otravě (například u čokolády).

Kterým potravinám se vyhnout?

  • Makadamové ořechy
  • Hrozny
  • Cibule
  • Sultánky
  • Alkohol

Pozor na toxické rostliny

Vypadají krásně, ale jejich pozření může skočit smrtí. Ano, řeč je o rostlinách, které si v období vánočních svátků velmi často přinášíme domů, ale už si neuvědomujeme, že mohou být pro naše zvířata velice nebezpečné.

Zvýšenou pozornost byste měli věnovat i výběru vánočního stromku. Ačkoli má většina druhů jehličnanů nízkou toxicitu, jejich žvýkání může zvířeti způsobit žaludeční problémy.

Na které rostliny dávat pozor?

  • Vánoční hvězda
  • Cesmín
  • Jmelí

Vánoční dekorace

Vánoce patří rozhodně mezi nejbarevnější svátky roku. Stromeček je ověšený baňkami a blikajícím řetězem, dárkům nechybí mašle či jiné ozdoby. Mějte proto na paměti, že i zvířata jsou zvědavá a pravděpodobně budou chtít vše ochutnat, očichat nebo si s tím hrát. Vaším úkolem je tedy pohlídat to, aby žádná dekorace neskončila v psí/kočičí tlamě.

Co dělat, když zvíře pozře něco nebezpečného?

Ihned zavolejte veterináře. Jedině ten dokáže zhodnotit, jestli je třeba zvířeti vyvolat zvracení, či nikoli. Pokud váš veterinář nenabízí pohotovost, měl by vám poskytnout kontakt na nejbližší pracoviště, které pohotovost poskytuje.

Veterinární kliniku s 24h službou i pohotovost pro zvířata můžete najít na internetu. V každém případě doporučujeme mít tyto kontakty již předem připraveny. Hledat totiž otevřené pracoviště ve chvíli, kdy se vašemu mazlíčkovi něco stalo, bývá mnohdy pozdě.

V případě potřeby kontaktujte referenční pracoviště Diamona Clinic, ABVET Bohumín +420 604 957 560.