Průvodce očkováním: Před čím chrání a proč je důležité?

autor: | 2. 6. 2021 | Aktuality

Ať už jste si zrovna přinesli nové štěňátko, psa z útulku nebo máte doma zasloužilého veterána, čeká na vás pravidelné očkování. Které očkování je v České republice povinné a proč se vyplatí investovat do kombinace proti dalším nemocem?

Správnou vakcinací dokážete prodloužit a maximalizovat šance na zdravý a plnohodnotný život svého domácího mazlíka. Ačkoli Česká republika nepatří mezi státy, u kterých jsou níže popsaná onemocnění nějak výrazně rozšířena, měli byste očkování proti nim minimálně zvážit.

Které očkování je povinné?

Vzteklina

Vzteklinu řadíme mezi akutní virová onemocnění. Jedná se o nebezpečnou nákazu podléhající hlášení, která napadá centrální nervový systém, po objevení příznaků je vždy smrtelná jak u zvířat, tak u lidí. Přenos ze zvířete na člověka je možný pouze slinami přes poraněnou kůži. 

U zvířat se vzteklina nejčastěji projeví změněným chováním – zvýšenou agresivitou a křečemi. Díky své rychlé progresi končí smrtí zvířete během několika dní. V případě, že se u zvířete objeví příznaky vztekliny, musí být pod vedením veterináře utraceno a předáno na oficiální pitvu.

Očkování proti vzteklině je v České republice povinné a je nutné jej provést nejpozději ve třech až šesti měsících stáří psa. Od 1. 1. 2020 vstoupila v platnost novela zákona o veterinární péči (zákon č. 166/1999 Sb.), která poukazuje na to, že vakcinace proti vzteklině je platná pouze u psů, kteří jsou očipovaní. Přeočkování se provádí podle doporučení po jednom, dvou nebo třech letech.

I takhle může vypadat váš miláček

Proti čemu nechat svého mazlíčka naočkovat?

V rámci očkování proti vzteklině můžete zvolit i kombinovanou variantu, která v sobě navíc obsahuje pět níže uvedených vakcín. Jakmile zvíře jednou projde celým vakcinačním procesem (většinou ve dvou až třech dávkách očkovacího séra), je pravidelně přeočkováno jednou za rok.

Parvoviróza

Jedná se o virové onemocnění, které vyvolává akutní zánět střev. Nejvíce náchylné jsou na parvovirózu štěňata, která se nakazí přímým kontaktem nebo sekrety nemocných zvířat.

Zvíře postižené touto chorobou je apatické, zvrací, trpí na horečku a krvácivé průjmy, které často vedou k úmrtí z dehydratace.

Nakažené zvíře je nutné ihned převézt k veterináři, který nastaví infuzní terapii, nitrožilní podávání léků a výživu. Bohužel i přes pečlivou snahu lékařů toto onemocnění končí často smrtí zvířete.

Psinka

Psinka patří mezi akutní virová onemocnění psů, fretek a masožravých kožešinových zvířat, jejíž přenos probíhá buďto přímým kontaktem nebo skrz sekrety nakažených zvířat. Stejně jako v předchozím případě i zde jsou nejnáchylnější štěňata.

Formy psinky:

  • Kožní
  • Střevní
  • Plicní 
  • Nervová

Nakažené zvíře je většinou apatické, bojuje s horečkou a velmi rychle chřadne. Podle druhu onemocnění se pak přidává krvácivý průjem, dýchací potíže, nervové záškuby nebo popraskání svrchní vrstvy kůže.

Bohužel na toto onemocnění neexistuje žádný lék, a proto je vhodné zvíře nechat preventivně naočkovat.

Hepatitida

Zánět jater neboli hepatitida patří rovněž mezi virová onemocnění, která velmi často vedou k rychlému úhynu zvířete. Stejně jako v ostatních případech i zde neexistuje žádný lék, a pokud je zvíře jednou nakaženo, je mu poskytnuta pouze podpůrná léčba na zmírnění příznaků.

Parainfluenza

Jedná se o velmi nakažlivé onemocnění dýchacích cest, které se přirovnává k „psí chřipce“.

K nakažení zvířete dochází skrz kapénky, ale virus je vylučován i močí. Podle závažnosti onemocnění se projevuje buď ve své mírné, těžké nebo atypické formě. Parainfluenzy zpravidla poznáte podle dávivého kašle, výtoku z nosní dutiny, ale může se projevit i zvracením a ztrátou hmotnosti.

Největší úskalí tohoto onemocnění tkví ve vysoké nakažlivosti a možnosti rozvinutí dalších onemocnění.

Leptospiróza

Leptospiróza patří mezi bakteriální onemocnění, které napadá ledviny a játra. Přenašeči leptospirózy jsou hlodavci a psi se jí nejčastěji nakazí jejich ulovením. 

K příznakům leptospirózy patří horečka, nechutenství, apatie, zhoršení kvality srsti, bolesti břicha, žloutenka či krváceniny. 

Pokud není zvíře očkováno, léčí se pomocí antibiotik a podpůrnou terapií ledvin a jater.
Bohužel velmi často dochází k úmrtí zvířete.

Nad čím rozhodně zauvažovat?

Borelióza

Borelióza patří mezi bakteriální onemocnění, které je (stejně jako u člověka) přeneseno infikovaným klíštětem. I když není u zvířat toto onemocnění tak časté jako u lidí, může způsobit velmi závažné zdravotní problémy.

Základním projevem jsou záněty v kloubech (zvíře začne kulhat, klouby jsou oteklé), horečka a celková apatie. U minimálního množství případů může postihnout srdce nebo nervový systém.

Účinnou prevencí je samozřejmě očkování, nejlépe v zimě nebo na jaře. Během hlavní klíšťové sezóny nepodceňujte ani protiklíšťové přípravky, jako jsou například Bravecto, Simparica nebo Comfortisa, které máme v Diamona Clinic na objednání do druhého dne.

Žádný produkt proti klíšťatům však nezabraňuje přenosu boreliózy, pouze minimalizuje množství klíšťat na těle zvířete.

Co dělat, když prošvihnete termín přeočkování?

Kontaktovat svého veterinárního lékaře telefonicky nebo se můžete objednat k nám prostřednictvím online objednávkového formuláře.